خانه » مجله خبری » اقتصادی » بازار در تب‌وتاب خریدهای نوروزی

بازار در تب‌وتاب خریدهای نوروزی

روزشمار آخرین ماه سال ۸۹ امروز در سومین خانه قرار گرفته و مردم در

تب و تاب خریدهای نوروزی و فروشندگان در تلاطم روزهای سخت جمع و جور کردن حساب‌های
آخر سال هستند و بازار داد و ستد رو به گرمی می‌رود.

به گزارش مهر، شمارش معکوس برای پایان سال ۸۹ آغاز شده است و مردم در تب و تاب خریدهای نوروزی و
استقبال از سال ۹۰ هستند. بازارها شلوغ‌تر از روزهای گذشته است و ترافیک ایام
پایانی سال، خود را بیش از دیگر ایام نشان می‌دهد؛ اما زیرپوست این رفت و آمدها،
رونق در بازار نهفته است و مشتریانی که گاه بدون توجه به حقوق خود، هر کالایی را از
دست فروشندگان می‌ستانند.

در این میان عده‌ای می‌خواهند مایحتاج مردم را
تامین کنند و عده‌ای دیگر می‌خواهند از آب گل‌آلوده ماهی بگیرند و هرچه جنس در
انبارها دارند، به دست مردم بدهند. در این میان ممکن است برخی کالاهای بی‌کیفیت و
به اصطلاح کوچه‌بازاری بنجل هم به دست مردم برسد که این موضوع، ضرورت نظارت را
می‌طلبد.

شاید این روزها بیش از هر زمان دیگری به دلیل
افزایش تقاضا، نیاز به حضور جدی بازرسان باشد تا مبادا حق و حقوق مصرف‌کنندگان و
خریداران زیرپا گذاشته شود. بر همین اساس است که وزارت بازرگانی هم، ۱۰ هزار بازرس
خود را بسیج کرده تا سری به بازارها بزنند و اجازه ندهند که متخلفان، فضای بازار راآشفته کنند.


جواد تقوی، معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان وتولیدکنندگان می‌گوید: دولت اجازه سوءاستفاده از بازار را به متخلفان نمی‌دهد و براین اساس، بازار را زیر ذره بین ده هزار بازرس رسمی و هزاران بازرس افتخاری دارد.
به اعتقاد وی، مردم نیز باید تخلفات احتمالی را با شماره تلفن ۱۲۴ اطلاع دهند.

البته این خود مردم هستند که بیش از بازرسان بایدبه خریدهای خود توجه داشته باشند و اجازه ندهند که برخی فروشندگان، از اوج تقاضایآنها در ایام پایانی سال، سوءاستفاده کنند. در این میان شاید آشنایی مردم با حقوقخود نیز در خریدها، بتواند به این موضوع کمک کند.

در این میان مطابق با قانون حمایت ازمصرف‌کنندگان، تمامی عرضه‌کنندگان کالا و خدمات، مسئول صحت و سلامت کالا و خدماتعرضه شده هستند، البته مردم نیز حق دارند که در صورت وجود عیب یا عدم انطباق کالابا شرایط تعیین شده، صرفا عوض سالم کالا را مطالبه کنند، فروشنده هم باید بدون چونو چرا بپذیرد.

بنابراین، اگرچه مردم تنها چند ماهی است که اینقانون را در اختیار دارند، اما به نظر می‌رسد که می‌توانند با استناد به آن از حقخود دفاع کنند. به خصوص در مورد کالاهایی که نقش مصرفی زودگذر ندارند و به نوعی دررسته کالاهای بادوام در زندگی مردم جای می‌گیرند.در بازار خرده فروشی نیز مردم باید همین دقت نظررا داشته و در خرید کالا دقت کنند، این درحالی است که این روزها، بازار خرید آجیل وخشکبار، مواد شوینده و شکلات و شیرینی هم داغ است. در این میان مردم باید توجهداشته باشند که حتما که فروش اجباری کالا ممنوع است و نباید زیر بار خواسته برخیفروشنده‌ها برای فروش کالا بیش از حد نیاز بروند.این موضوع را شاید بتوان در مورد فروشندگان میوهبیشتر از سایر کالاها تجربه کرد. در این میان، مردم باید اجازه ندهند که برخیفروشندگان، کالای خود را با زور در اختیار آنها قرار دهند و به نوعی بیش از حد موردتقاضایشان، کالا به آنها تحویل دهند.گشتی در بازار خرده فروشی این روزها، تغییراتقیمتی چندانی را نمایان نمی‌کند و تنها این تغییرات قیمتی، مربوط به برخی اقلامهمچون سیب‌زمینی و پیاز و تخم‌مرغ بوده است. آمارهای بانک مرکزی نیز این موضوع راتایید می‌کند. البته در دو سه روز گذشته، قیمت این اقلام نیز ثابت بوده‌اند؛ امانوساناتی نسبت به روزهای پایانی هفته گذشته داشته است.هم اکنون قیمت هر کیلوگرم سیب قرمز ۱۲۰۰ تومان،سیب زرد ۱۱۰۰ تومان، انگور ۷۰۰ تومان، انار ۱۲۰۰ تومان، پرتقال رسمی ۶۰۰ تومان،پرتقال تامسون ۷۰۰ تومان، خیار رسمی ۶۰۰ تومان، خیار گلخانه ای ۷۰۰ تومان، گریپفروت ۱۲۰۰ تومان، نارنگی یافا ۸۰۰ تومان، کیوی ۸۰۰ تومان و موز ۱۲۰۰ توماناست.

همچنین  قیمت هر کیلوگرم بادمجان دلمه ای ۴۵۰تومان، بادمجان قلمی ۴۵۰ تومان، سبزی خوردن ۴۰۰ تومان، سیب زمینی ۵۰۰ تومان، شلغم۳۸۰ تومان، فلفل دلمه ای ۵۵۰ تومان، کرفس ۱۵۰ومان، کدو ۲۵۰ تومان، کلم سفید ۲۵۰تومان، پیاز زرد و قرمز ۶۰۰ تومان، گوجه فرنگی بندری ۸۰۰ تومان و گوجه فرنگی گلخانهای ۹۰۰ تومان است.هم اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم درنمایشگاههای عرضه کالا ۲۷۵۰ تومان و در میادین میوه و تره بار ۳۰۵۰ تومان است، هر

کیلوگرم ران گوسفند گرم نیز به قیمت ۱۵۹۰۰ تومان، سردست گوسفندی گرم ۱۵۵۰۰ تومان،
قلوه گاه گوسفندی گرم ۷۷۰۰ تومان، گردن گوسفندی گرم ۱۱۰۰۰ تومان و ماهیچه گوسفندی
گرم ۱۷ هزار تومان عرضه می‌شود.گوشت ران گوساله گرم ۹۲۰۰ تومان، گوشت سردست

گوساله گرم ۸۷۵۰ تومان، گوشت قلوه گاه گوساله گرم ۵۹۰۰ تومان، گوشت گردن گوساله گرم
۷۵۰۰ تومان و هر کیلوگرم گوشت چرخ‌کرده نیز ۷۹۰۰ تومان درنمایشگاههای عرضه مستقیم
مواد غذایی عرضه می شود.
 البته در کنار گوشت قرمز و مرغ گرم، گوشتمنجمد نیز در اختیار مردم قرار می گیرد که البته معمولا با استقبال اندک خریدارانمواجه می شود. متوسط قیمت هر کیلوگرم گوشت ران گوساله منجمد ۶۹۰۰ تومان، گوشت سردستگوساله منجمد ۶۸۰۰ تومان و گوشت مخلوط منجمد ۶۸۵۰ تومان در بازار است.قیمت هر کیلوگرم شکر ۱۲۰۰ تومان، هر کیلوگرم برنجهاشمی ۲۵۰۰ تومان، هر کیلوگرم برنج صدری ۲۲۵۰ تومان، هر کیلوگرم برنج وارداتی ۱۹۰۰تومان و هر کیلوگرم برنج طارم رمضانی ۲۲۵۰ تومان است.به هرحال، این روزها بازار روزهای پررونقی راتجربه می‌کند و هم عرضه‌کنندگان کالا و هم مصرف‌کنندگان باید در رفتارهای خود درایام پایانی سال، بیش از گذشته دقت کنند. مردم از این جهت که حق و حقوق خود رازیرپا نگذارند و عرضه‌کنندگان نیز به دلیل اینکه زیر ذره‌بین بازرسان در بازار قراردارند.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است