خانه » تکنولوژی » آموزش » دانلود آموزش Matlab 2009

دانلود آموزش Matlab 2009

توضیحات مختصری از نرم افزار جامع Matlab 2009 :

متلب (MATLAB) نام یکی از نرم‌افزارهای رایانه‌ای برای انجام محاسبات ریاضی است. واژهٔ متلب هم به معنی محیط محاسبات رقمی و هم به معنی خود زبان برنامه‌نویسی مربوطه‌است که از ترکیب دو واژهٔ MATrix و LABoratory ایجاد شده‌است. این نام حاکی از رویکرد ماتریس محور برنامه‌است، که در آن حتی اعداد منفرد هم به عنوان ماتریس در نظر گرفته می‌شوند.

کار کردن با ماتریس‌ها در Matlab بسیار ساده است. در حقیقت تمام داده‌ها در Matlab به شکل یک ماتریس ذخیره می‌شوند. برای مثال یک عدد (اسکالر) به شکل یک ماتریس ۱*۱ ذخیره می‌شود. یک رشته مانند «Whale is the biggest animal» به شکل ماتریسی با یک سطر و چندین ستون (که تعداد ستون‌ها به تعداد کاراکترهاست) ذخیره می‌شود. حتی یک تصویر به شکل یک ماتریس سه بعدی ذخیره می‌گردد که بُعد اول و دوم آن برای تعیین مختصات نقاط و بُعد سوم آن برای تعیین رنگ نقاط استفاده می‌شود. فایل‌های صوتی نیز در Matlab به شکل ماتریس‌های تک ستون (بردارهای ستونی) ذخیره می‌شوند. بنابراین جای تعجب نیست که Matlab مخفف عبارت Matrix Laboratory باشد.علاوه بر توابع فراوانی که خود Matlab دارد، برنامه‏نویس نیز می‏تواند توابع جدید تعریف کند.

استفاده از توابع Matlab برای نمایش داده‏ها بسیار راحت و لذت بخش است. برای مثال با چند خط زیر می‌توان یک شکل موج سینوسی با فرکانس ۱۰ هرتز را تولید کرده و کشید:

x=0:0.01:10
(y=sin(2*pi*10*x

(y=plot(x,y

ساخت رابط‌های گرافیکی یا Graphical User Interfaces مانند دیالوگ‌هایی که در محیط‌های ویژوال مانند بیسیک و C وجود دارند، در Matlab امکان‌پذیر است. این قابلیت، ارتباط بهتری را میان برنامه‏های کاربردی نوشته‏ شده با Matlab و کاربران برقرار می‌کند . متلب که از محصولات شرکت مت‌ورکس (The MathWorks) است، برای گروه‌های مختلف مهندسان رشته‌های مختلف از جمله مهندسی برق، مکانیک، رایانه و… کاربرد بسیاری دارد . این برنامه در رشته برق و الکترونیک نیز کاربرد چشمگیری دارد و از آنالیز یک مدار ساده دیودی تا یک طرح پردازش سیگنال یا یک طرح اینورتر پل با روش pwm را دارد.

از کاربرد های آن در الکترونیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • آنالیز dc
  • آنالیز گذرا
  • آنالیز ac‌ و تابع شبکه
  • آنالیز فوریه
  • مدارهای دیود و ترانزیستور
  • تقویت کننده عملیاتی
  • و ….

حجم فایل: ۷٫۷۳MB

دانلود فایل

پسورد  www.techno-electro.com

گردآورنده : فارس نویس

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع  فارس نویس مجاز است.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است