خانه » مجله خانواده » تازه های پزشکی » آخرین آمار ایدز در کشور

آخرین آمار ایدز در کشور

براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، تا اول تیر۱۳۹۰ مجموعاً ۲۳۱۲۵ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شده‌اند.

 به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی، دکترعباس صداقت رئیس اداره ایدز، ضمن اعلام این خبر افزود: از این آمار،۵/۹۱ درصد را مردان و ۵/۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند و تاکنون ۳۰۵۴ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۴۳۱۱ نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند.

وی افزود: ۵/۴۶ درصد از مبتلایان به HIV‌ در زمان ابتلا در گروه سنی ۳۴ – ۲۵ سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

رئیس اداره ایدز گفت: علل ابتلا به HIV‌ در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد (۸/۶۹ درصد)، رابطه جنسی (۱۰ درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (۱/۱ درصد) و انتقال از مادر به کودک (۸/۰ درصد) بوده است و راه انتقال در۳/۱۸ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

به گفته دکتر صداقت، در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال ۱۳۸۹ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۴/۶۶ درصد، برقراری روابط جنسی۱/۲۱ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۵/۲درصد را تشکیل داده است. در۱۰ درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است