خانه » آرشیو برچسب: کنترل Stepper Motor با کامپیوتر ( نرم افزار Matlab ) از طریق پورت USB

بایگانی برچسب ها: کنترل Stepper Motor با کامپیوتر ( نرم افزار Matlab ) از طریق پورت USB

تایمر کنفرانس

پروژه با میکروکنترلر AVR

مدل آموزشی:

توضیحات پروژه:

این پروژه مدل آموزش از تایمر کنفرانس است. با استفاده از این پروژه، سخنرانی ۱۰نفر قابل کنترل است. زمان های سخنرانی اشخاص از قبل تنظیم می شود. بیشترین زمان قابل تنظیم برای هر شخص، یک ساعت می باشد. این مقادیر در حافظه EEPROM میکرو کنترلر ذخیره می شود تا با خاموش و روشن شده پروژه پاک نشوند. با استفاده از تک سوییچ های روی برد ، زمان های تنظیم شده برای هر شخص، قابل دسترس است.

با فشردن کلید Start ، رله فعال شده و تایمر شروع به کار خواهد کرد. شمارش معکوس ثانیه و دقیقه بر روی سون سگمنت ها قابل مشاهده است. در صورت نیاز میتوانید زمان را نگاه داشته و در هر لحظه که نیاز شد مجدد کلید START را بزنید.

بعد از اتمام زمان تنظیم شده ، خروجی رله این پروژه قطع می شود. از خروجی رله می توان جهت روشن و خاموش کردن دستگاه های مربوطه مثلا میکروفن استفاده کرد.

دماسنج و ساعت دیجیتال و تقویم با نمایشگر LCD گرافیکی

مدل آموزشی:

 

توضیحات پروژه:

این پروژه ساعت و تقویم را بر روی یک LCD نشان می دهد. . با استفاده از سه عدد کلید میتوان ساعت و تقویم را تنظیم کرد.
همچنین این پروژه دمای محیط  را نیز نمایش میدهد. توانایی اندازه گیری دما از ۰ درجه تا ۹۹ درجه سانتیگراد است.

ماژول بی سیم فرستنده و گیرنده دیتا با قابلیت اتصال به کامپیوتر hm tr

یکی از ماژول های فرستنده وگیرنده دیتا با قابلیت اتصال به کامپیوتر که با کمک آن میتوان براحتی اطلاعات را به صورت بی سیم بین دو میکرو یا بین دو کامپیوتر یا میکرو و کامپیوتر انتقال داد ماژول HM-TR میباشد. طبق مشخصات این ماژول جز خانواده برد ۵۰۰ متر میباشد و طبق دیتا شیت ان در صورتی که ماژول حداقل ۱ متر از زمین فاصله داشته باشد اطلاعات را تا فاصله ۲۳۰ متر ارسال میکند درضمن من خودم این ماژول و آنتن ان را خریداری کرده ام در مرحله اول و در محوطه خانه به خوبی جواب داده است اما برد عملی آن را درفضای آزاد تست نکرده ام و در مطلب بعدی برد عملی ان به همراه برنامه ساده به زبان بیسیک جهت راه اندازی را برایتان شرح خواهم داد
HM-TR

افزایش برد گیرنده مادون قرمز

اگر تا به حال گیرنده و فرستنده مادون قرمز ساخته باشید و در آن از led مادون قرمز معمولی استفاده کرده باشید متوجه خواهید شد که برد آن حدود چند سانتی متر بیشتر نیست البته با روش هایی از جمله ارسالی اطلاعات به صورت پالسی و.. میتوان برد را افزایش داد اما هیچ وقت برد ارسالی شما به چندین متر نخواهد رسید. در صورتی که در ریموت های تلویزیون و.. میبینید که برد آن در حد چندین متر خواهد بود.
اساس کار این ریموت ها با ریموت های معمولی که نقشه آن در سایت ها و کتاب ها وجود دارد هیچ فرق اساسی ندارد بلکه در گیرنده مادون قرمز از گیرنده ایی به خصوص، که به گیرنده مادون قرمز سه پایه معروف است استفاده شده است.
و در فرستنده هیچ تغییر نباید ایجاد کرد و از همان فرستنده های معمولی استفاده میشود و هم چنینی میتوانید برای افزایش بیشتر برد در فرستنده از چند فرستنده مادون قرمز استفاده کنید.اما نکته قابل ملاحظه در گیرنده های سه پایه فرکانس کاری و حامل فرستنده میباشد به طوری که اگر در گیرنده ای فرکانس کاری ان ۳۸ کیلو هرتز باشد فرستنده نیز فرکانس آن ۳۸ کیلوهرتزباید باشد تا گیرنده بتواند اطلاعات را دریافت کند.
اما در مورد این گیرنده به عنوان مثال hs0038b که درادامه مطلب توضیحاتی به همراه نقشه و مدار داده شده است.

کنترل دور موتور DC توسط مدولاسیون پهنای پالس (PWM)

اغلب افراد برای کنترل دور موتور از یک مقاومت متغییر ویا مقاومت متغییر بهمراه ترانزیستور استفاده میکنند.در این روش حرارت زیادی درمقاومت ویا ترانزیستور ایجاد میگردد و در نتیجه بخش موثری از توان به هدر می رود.توسط مدولاسیون پهنای باند این مشکلات به راحتی حل میگردد، بدین صورت که در اینجا سرعت موتور توسط راه اندازی موتور به وسیله پالسهای کوتاه انجام میشود.با تغییر مقدار پهنای پالسها میتوان سرعت موتور را تغییر داد.پالسهای بلندتر باعث افزایش سرعت چرخش موتور میگردند،وبالعکس.
توسط کلید S1 در مدار جهت چرخش موتور قابل تغییر است در صورت عدم نیاز به تغییر جهت موتور میتوانید آنرا حذف کنید.
با تغییر R2 فرکانس اسیلاتور تغییر کرده و این خود با عث تغییر سرعت موتور میگردد.
شما میتوانید هر نوع موتور DC که با ولتاژ ۶ ولت کار میکند را در این مدار استفاده کنید و فقط دقت نمایید که موتور نباید جریانی بالاتر از جریان ماکزیمم قابل تحمل ترانزیستور را بکشد.
ولتاژ مدار را تا ۱۲ ولت نیز براحتی میتوان  افزایش داد فقط دقت کنید این تغییر بالاتر  از حد قابل تحمل توان ترانزیستور نباشد.
نقشه

کنترل Stepper Motor با کامپیوتر ( نرم افزار Matlab ) از طریق پورت USB

پروژه با میکروکنترلر AVR
مدل آموزشی:
توضیحات پروژه:

در این پروژه آموزشی، با استفاده از نرم افزار Matlab از طریق پورت USB ، کلیه مراحل کنترل  Stepper Motor  ( جهت گردش موتور ، تعداد گام های حرکت موتور  و فرکانس) قابل کنترل است.
جهت راه اندازی Steppr Motor از روش راه اندازی موجی ( تک بیتی ) استفاده شده است.
کلیه پردازش های لازم جهت راه اندازی Stepper Motor در نرم افزار Matlab انجام می شود ، وظیفه میکروکنترلر این است که عدد دریافت شده از پورت سریال را،  در پورت خروجی خود که به درایور استپ موتور متصل شده ، بار گذاری نماید.
بعد از اجرای M-File در نرم افزار Matlab سوال زیر پرسیده خواهد شد:

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است