خانه » آرشیو برچسب: پايان جهان در 2012

بایگانی برچسب ها: پايان جهان در 2012

افسانه‌های رایج در باره ۲۰۱۲

سال ۲۰۱۲ هم اولین نفس های سرد زمستانی اش را می کشد اما فعلا که نه بویی از پایان جهان به مشام می رسد و نه از “آخرالزمان” ردی پدیدار است.بازار داغ شایعات نیز که همیشه پرمشتری است و خیلی ها هم با تولید کتاب ها و فیلم های پر زرق و برق در جای جای جهان، از این آب گل آلود ماهی می گیرند.«جام جم آنلاین» به بهانه آغاز سال میلادی، نگاهی اجمالی به “افسانه های پایان جهان” انداخته است و در واقع به ذکر شایعات شهیری از گوشه و کنار جهان می پردازد که در این سال، همچنان بر سر زبان ها می چرخد.

افسانه تقویم مایاها

مایاها، قومی باستانی بودند که در قرن ۹ میلادی در حوالی مکزیک امروز زندگی می کردند.

بر اساس تقویم این قوم، چرخه گردش پنج هزار و ۱۲۶ ساله جهان در تاریخ ۲۱ دسامبر سال ۲۰۱۲ میلادی متوقف گشته و جهان نابود می شود.

پیروان این آینده گویی بر این اعتقادند که جهان هر پنج هزار سال یکبار، پوست اندازی می کند و  در نتیجه انسان های جدیدی بر روی کره زمین زندگی خواهند کرد.

تقویم مایاها، بیشتر از آن که بر پایه علم و منطق باشد، عمدتا از تصورات ذهنی و باورهای مذهبی آنان نشات گرفته است.

حتی همین حالا هم بین باستان شناسان مایایی بر سر فرضیه انقراض جهان، تفاوت دیدگاه اساسی وجود دارد. به گونه ای که برخی از باستان شناسان طرفدار این تقویم، از پایان جهان در ۶ هزار سال آینده خبر می دهند.

گرچه رهبران مایایی برای نفوذ بر مردم عصر خود و مطیع کردن آنان، نیاز به پیشگویی ها و ترساندن آن ها از حوادث آینده داشتند، اما گویا برخی از مردم نسل های آتی، این سیاست و ترفند استثماری مایاها را خیلی جدی گرفتند و به پیشگویی های پوشالی این تقویم ها اعتماد کردند.

ادامه مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است