خانه » آرشیو برچسب: مجله پزشکی

بایگانی برچسب ها: مجله پزشکی

غذاهای ممنوع برای خانم های باردار

غذاهای ممنوع برای خانم های باردار

کافئین
سال‌های زیادی است که گفته می‌شود مصرف مقدار زیاد کافئین در روز—چه از طریق قهوه، چای، نوشابه، شکلات یا نوشابه‌های انرژی‌زا– در طول دوران بارداری با خطر سقط‌جنین همراه است و تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ انجام گرفت، آن را تایید می‌کند. در این تحقیق مشخص شد، زنانی که ۲۰۰ میلی‌گرم یا بیشتر در روز کافئین مصرف کردند (به اندازه ۲ فنجان یا بیشتر قهوه یا ۵ قوطی نوشابه) تا دوبرابر بیشتر از زنانی که اصلاً کافئین مصرف ننمودند، دچار سقط‌جنین شدند. خیلی خوب است که در این دوران از نوشیدنی‌های بدون کافئین استفاده کنید، به‌ویژه در سه ماهه اول بارداری که خطر سقط‌جنین بیشتر است.

ادامه مطلب

از سالم بودن آجیل مطمئن شوید

راه تشخیص سالم بودن آجیل از زیان رییس اداره نظارت بر بهداشت

به گزارش خبر آنلاین: این روزها، کار و کاسبی آجیل فروشان داغ است. همین بازار پر رونق آجیل شب عید، به هر حال وسوسه کننده است که احتمالا به تقلب منجر می شود.

یکی از راه های تقلب هم رنگ کردن آجیل است؛ همان بلایی که سر گنجشک می آورند و به جای قناری می فروشند. با این تفاوت که آجیل کهنه و فاسد را رنگ می کنند و به جای آجیل تازه می فروشند. آجیل رنگ شده، علاوه بر اینکه پول را هدر می دهد، قطعا برای سلامتی هم مضر است.

آجیل شب عید

رییس اداره نظارت بر بهداشت اماکن و مواد غذایی وزارت بهداشت، توصیه می کند پیش از خرید آجیل، یک مشت از آن را در دست بگیرید و اگر رنگ پس نداد، بخرید.

ادامه مطلب

تایمر کنفرانس

پروژه با میکروکنترلر AVR

مدل آموزشی:

توضیحات پروژه:

این پروژه مدل آموزش از تایمر کنفرانس است. با استفاده از این پروژه، سخنرانی ۱۰نفر قابل کنترل است. زمان های سخنرانی اشخاص از قبل تنظیم می شود. بیشترین زمان قابل تنظیم برای هر شخص، یک ساعت می باشد. این مقادیر در حافظه EEPROM میکرو کنترلر ذخیره می شود تا با خاموش و روشن شده پروژه پاک نشوند. با استفاده از تک سوییچ های روی برد ، زمان های تنظیم شده برای هر شخص، قابل دسترس است.

با فشردن کلید Start ، رله فعال شده و تایمر شروع به کار خواهد کرد. شمارش معکوس ثانیه و دقیقه بر روی سون سگمنت ها قابل مشاهده است. در صورت نیاز میتوانید زمان را نگاه داشته و در هر لحظه که نیاز شد مجدد کلید START را بزنید.

بعد از اتمام زمان تنظیم شده ، خروجی رله این پروژه قطع می شود. از خروجی رله می توان جهت روشن و خاموش کردن دستگاه های مربوطه مثلا میکروفن استفاده کرد.

دماسنج و ساعت دیجیتال و تقویم با نمایشگر LCD گرافیکی

مدل آموزشی:

 

توضیحات پروژه:

این پروژه ساعت و تقویم را بر روی یک LCD نشان می دهد. . با استفاده از سه عدد کلید میتوان ساعت و تقویم را تنظیم کرد.
همچنین این پروژه دمای محیط  را نیز نمایش میدهد. توانایی اندازه گیری دما از ۰ درجه تا ۹۹ درجه سانتیگراد است.

ماژول بی سیم فرستنده و گیرنده دیتا با قابلیت اتصال به کامپیوتر hm tr

یکی از ماژول های فرستنده وگیرنده دیتا با قابلیت اتصال به کامپیوتر که با کمک آن میتوان براحتی اطلاعات را به صورت بی سیم بین دو میکرو یا بین دو کامپیوتر یا میکرو و کامپیوتر انتقال داد ماژول HM-TR میباشد. طبق مشخصات این ماژول جز خانواده برد ۵۰۰ متر میباشد و طبق دیتا شیت ان در صورتی که ماژول حداقل ۱ متر از زمین فاصله داشته باشد اطلاعات را تا فاصله ۲۳۰ متر ارسال میکند درضمن من خودم این ماژول و آنتن ان را خریداری کرده ام در مرحله اول و در محوطه خانه به خوبی جواب داده است اما برد عملی آن را درفضای آزاد تست نکرده ام و در مطلب بعدی برد عملی ان به همراه برنامه ساده به زبان بیسیک جهت راه اندازی را برایتان شرح خواهم داد
HM-TR

افزایش برد گیرنده مادون قرمز

اگر تا به حال گیرنده و فرستنده مادون قرمز ساخته باشید و در آن از led مادون قرمز معمولی استفاده کرده باشید متوجه خواهید شد که برد آن حدود چند سانتی متر بیشتر نیست البته با روش هایی از جمله ارسالی اطلاعات به صورت پالسی و.. میتوان برد را افزایش داد اما هیچ وقت برد ارسالی شما به چندین متر نخواهد رسید. در صورتی که در ریموت های تلویزیون و.. میبینید که برد آن در حد چندین متر خواهد بود.
اساس کار این ریموت ها با ریموت های معمولی که نقشه آن در سایت ها و کتاب ها وجود دارد هیچ فرق اساسی ندارد بلکه در گیرنده مادون قرمز از گیرنده ایی به خصوص، که به گیرنده مادون قرمز سه پایه معروف است استفاده شده است.
و در فرستنده هیچ تغییر نباید ایجاد کرد و از همان فرستنده های معمولی استفاده میشود و هم چنینی میتوانید برای افزایش بیشتر برد در فرستنده از چند فرستنده مادون قرمز استفاده کنید.اما نکته قابل ملاحظه در گیرنده های سه پایه فرکانس کاری و حامل فرستنده میباشد به طوری که اگر در گیرنده ای فرکانس کاری ان ۳۸ کیلو هرتز باشد فرستنده نیز فرکانس آن ۳۸ کیلوهرتزباید باشد تا گیرنده بتواند اطلاعات را دریافت کند.
اما در مورد این گیرنده به عنوان مثال hs0038b که درادامه مطلب توضیحاتی به همراه نقشه و مدار داده شده است.

کنترل دور موتور DC توسط مدولاسیون پهنای پالس (PWM)

اغلب افراد برای کنترل دور موتور از یک مقاومت متغییر ویا مقاومت متغییر بهمراه ترانزیستور استفاده میکنند.در این روش حرارت زیادی درمقاومت ویا ترانزیستور ایجاد میگردد و در نتیجه بخش موثری از توان به هدر می رود.توسط مدولاسیون پهنای باند این مشکلات به راحتی حل میگردد، بدین صورت که در اینجا سرعت موتور توسط راه اندازی موتور به وسیله پالسهای کوتاه انجام میشود.با تغییر مقدار پهنای پالسها میتوان سرعت موتور را تغییر داد.پالسهای بلندتر باعث افزایش سرعت چرخش موتور میگردند،وبالعکس.
توسط کلید S1 در مدار جهت چرخش موتور قابل تغییر است در صورت عدم نیاز به تغییر جهت موتور میتوانید آنرا حذف کنید.
با تغییر R2 فرکانس اسیلاتور تغییر کرده و این خود با عث تغییر سرعت موتور میگردد.
شما میتوانید هر نوع موتور DC که با ولتاژ ۶ ولت کار میکند را در این مدار استفاده کنید و فقط دقت نمایید که موتور نباید جریانی بالاتر از جریان ماکزیمم قابل تحمل ترانزیستور را بکشد.
ولتاژ مدار را تا ۱۲ ولت نیز براحتی میتوان  افزایش داد فقط دقت کنید این تغییر بالاتر  از حد قابل تحمل توان ترانزیستور نباشد.
نقشه
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است